Zależność ceny OC od pojemności silnika

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu autem a także przeszłość ubezpieczenia to nie jedyne faktory, które kształtują cenę OC. Jednakowo ważne jest to, którym podróżujesz samochodem, a z pewnością, jaką ma on objętość silnika. Im jest większa, tym więcej zapłacisz za składkę. Już na etapie zakupu auta zastanów się, czy spore auto będzie Ci potrzebne. Niewątpliwie, jeżeli obligatoryjnie musisz jeździć autem terenowym z wielką pojemnością silnika, nie namawiamy Cię do zmiany decyzji. Licz się tymczasem z tym, że za umowę odpowiedzialności cywilnej zapłacisz istotnie więcej aniżeli za propozycję na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Posiadaczom samochodów z dużą objętością silnika przypisuje się większe ryzyko wywołania zgłoszenia. Przy większej objętości samochód może osiągać wyższą prędkość. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują w związku z tym prostolinijne przypuszczenie: ktoś kto ma takiego rodzaju pojazd, wcześniej bądź później będzie pragnął zobaczyć jego potencjał na jezdni.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Składka umowy ubezpieczeniowej dla pojazdu z objętością silnika więcej niż 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% wyższa niż dla pojazdu z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu minionego roku właściciele pojazdów płacili średnio za polisę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na omówiony podział łatwo wtrącić, iż cena odpowiedzialności cywilnej raptownie wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za auto z obszerną pojemnością silnika są te same dla modszych i starszych właścicieli aut? Zrealizowaliśmy kalkulację cen OC na przykładzie 2 właścicieli pojazdów w różnym wieku. Obaj posiadacze mają identyczny pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji przerabialiśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z pełnymi zniżkami zapłaci za najkorzystniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy ma uprawnienia do prowadzenia samochodu i nie posiada wciąż zniżek w OC musi się liczyć ze zdecydowanie wyższą stawką za przymusowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica między najkorzystniejszym i najdroższym OC dla młodocianego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale jedynie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni właściciele pojazdów muszą zapłacić więcej za ochronę pojazdu z znaczną objętością silnika. Niestety najmłodsi kierowcy będą musieli w związku z tym wydobyć z kieszeni stanowczo więcej pieniędzy. Dlatego, to przede  wszystkim oni muszą rozważyć, czy nie lepiej na początek zakupić niewiele “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami pojazdów, co posiadają aktualnie auto z wielgachną pojemnością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Proponujemy im porównanie propozycji kilku zakładów ubezpieczeń i wybór tego, które będzie najmniej surowe w wycenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes