Samochód zastępczy po kolizji na czas naprawy z polisy OC

Od wielu lat właściciele samochodów walczą z ubezpieczycielami o zwrot kosztów pożyczenia samochodu zastępczego na czas reperacji rozbitego pojazdu. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe zwracały takiego rodzaju wydatki wyłącznie jednostkom, które używały pojazdów do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
W ostatnim czasie mnóstwo się jednakże zmieniło, gdyż właściciele samochodów zyskali w sporach z ubezpieczycielami potężny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował uprzednią praktykę. Gdy zatem ktokolwiek naruszy wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z takiego przywileju, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegowiecznie miały w tej sprawie po stronie pokrzywdzonych.
Teraz, jak ich pogląd potwierdził Sąd Najwyższy, który w uchwale uznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat najmu samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go używają, TU mogą co najwyżej wykłócać się o stawkę.
Warto wiedzieć, że w tym wypadku nie musicie wcześniej informować ubezpieczyciela czy też prosić go o zgodę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Kiedy wszak nie chcecie sami „szarpać się” z firmą ubezpieczeniową, możecie pozostawić to po stronie wypożyczalni pojazdów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sytuacjach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Zakłady ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, iż refundacja kosztów samochodu zastępczego z polisy odpowiedzialności cywilnej winowajcy przysługuje jedynie jednostkom, jakie używały auta do prowadzenia przedsiębiorstwa. Teoretycznie ci, co nie byli właścicielami jakiejś działalności gospodarczej, mogli ubiegać się o zwrot wydatków na samochód zastępczy w przypadku, gdy mieli trudności z dostępem do łączności publicznej lub wykazali, iż pojazd jest im potrzebny do przemieszczania chorych albo niepełnosprawnych.
Z interpretacją statutów ambarasy miały również sądy. Ostatecznie rozwiązała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., jaka głosi, iż zwrot opłat poniesionych na wypożyczenie auta zastępczego przynależy ponadto jednostkom, jakie używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma znaczenia, czy posiadają dobry dostęp do łączności zbiorowej. Chociaż tu także są wyjątki – zakłady ubezpieczeniowe najczęściej nie chcą zapłacić za pojazd zastępczy, jeśli poszkodowany posiada inny samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje na czas reperacji, to znaczy od dnia powstania szkody bądź od dnia wstawienia samochodu do warsztatu (o ile można było nim przedtem jeździć) aż do chwili jego odbioru. Odrębnie ma się to w razie szkody całkowitej. Ubezpieczalnie podtrzymują, że poszkodowany może używać auta zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty pieniędzy.
Jednakże wyrok SN z dnia 22 listopada 2013 r. ustala, że refundacja opłat najmu przynależy nawet do dnia kupienia innego samochodu. Nie warto aczkolwiek przedłużać ów czasu w nieskończoność – jeśli firma wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności czy też warsztatowi usługa zajmie definitywnie więcej czasu, niż wynika to z techniki reperacji, zadośćuczynienia za to nie dostaniecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeżeli będziecie szukać pojazdu zastępczego, zwróćcie atencję na 2 kwestie. Najpierw: samochód nie powinien być wyższej klasy aniżeli wasz rozwalony samochód – jeśli podróżowaliście np. kompaktem, możecie wynająć co najwyżej auto kompaktowe lub mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie pożyczycie samochód, nie mogą przewyższać średnich cen w branży lokalnej.  Najwygodniej jest wyszukać taką autowypożyczalnię, która ma już doświadczenie z najmem pojazdów zastępczych, ustalaniem wszelakich formalności i rozliczaniem się prosto z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem pojazdu na parę bądź kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdą osobę stać na tak wysokie koszty, zwłaszcza, że niełatwo zaplanować, kiedy ubezpieczyciel wręczy zapłatę i czy cała sytuacja nie zakończy się przed sądem. W takowych okolicznościach niektóre wypożyczalnie oferują własną pomoc i same frapują się ściąganiem zapłat od ubepieczalni, a w takim przypadku klient nie zapłaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Podczas gdy wasze auto po wypadku nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do zakładu naprawczego albo innego wskazanego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności ubezpieczyciela winowajcy, jednak sporne kwestie pojawiają się w razie opłat takowej usługi.
Analogicznie z prawem poszkodowany jest zobowiązany do redukowania kosztów. Ubezpieczalnie, powołując się na te zapisy, niekiedy negują wartość faktur za usługę holowania, gdy stawki przewyższają regularną  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że zakład ubezpieczeń zgodzi się na przetransportowanie pojazdu na inny skraj państwa, jeżeli tam nie przebywacie, a posiadacie np. znajomego blacharza. Żeby uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z zakładem ubezpieczeń (sprawcy albo waszym), zanim wyznaczycie przewiezienie uszkodzonego pojazdu losowej jednostce holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o stawkę – to znaczące, gdyż niektóre pomoce drogowe mogą być stanowczo droższe aniżeli konkurencja. Prawdopodobne również, iż towarzystwo ubezpieczeniowe współdziała z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezgotówkowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa OC sprawcy obejmuje nie wyłącznie cenę transportowania i wynajmu pojazdu zastępczego, lecz dodatkowo wszelkie inne koszty poniesione z uwagi na brak samochodu, np. cena przejazdu taryfą z mieszkania do zakładu naprawczego, z miejsca stłuczki do domu itd., jak i koszty na ochronę auta przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.
Takiego rodzaju uzupełniające wydatki firma ubezpieczeniowa przeważnie oddaje, lecz wyłącznie jeżeli na całość macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przystał, iż poszkodowanym przysługuje refundacja wydatków pożyczenia pojazdu. Nie musicie udowadniać, iż używacie go codziennie i macie problem z dojazdem komunikacją do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes