Jak korzystnie ubezpieczyć nieruchomość na zimę

ubezpieczenie domu na zimęUniqa TU radzi, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas wybierania polisy zabezpieczającej nieruchomość przed wpływem warunków atmosferycznych. W końcu w Polsce pogoda jest bardzo zmienna. Szczególnie trudne są zimowe miesiące.

Zimą nieruchomość polega wielu czynnikom, które mogą być dla niej ryzykowne. Naprawa nieruchomości, która została zniszczona w wyniku zimowych działań może być bardzo kosztowna. A w tym czasie zależy nam na szybkim doprowadzeniu domu do stanu używalności. Potrzebujemy więc w miarę szybko gotówki. W takich sytuacjach przydatne okazuje się ubezpieczenie, które pomoże uporać się z nieprzewidzianymi kosztami.

Uniqa radzi, aby przed wybraniem polisy zastanowić się, przed jakimi zagrożeniami chcemy zabezpieczyć swoją nieruchomość. Na inne ubezpieczenie powinny zdecydować się osoby mieszkające w mieście, a na inne na wsi. Ubezpieczenia różnią się również wtedy, gdy chcemy ubezpieczyć mieszkanie czy dom. Wpływ na rodzaj ubezpieczenia będzie miał również styl życia domowników i czy często opuszczają dom choćby na kilka dni. Warto zdecydować się na ubezpieczenie optymalne, które będzie obejmowało dodatkowe ryzyka takie jak przepięcia, aktu terroryzmu czy graffiti, a nawet szkód wynikających z podsiąkania wody.

Podczas wyboru polisy, warto zwrócić uwagę na przedmiot ubezpieczenia, w ramach którego określa się nieruchomości i ruchomości. Pierwsze wyróżnienie obejmuje mury budynku oraz jego elementy stale (tynk, parkiet, panele, instalacje) i dach. Ruchomości dotyczą kradzieży, jaka może zdarzyć się w naszym domu. Dotyczy wszystkich elementów znajdujących się wewnątrz domu, zarówno mebli, sprzętu elektronicznego, jak i biżuterii czy książek.

Aby wybrać odpowiednią polisę, musimy oszacować we właściwy sposób wartość swojej nieruchomości. Warto w tym celu przeanalizować, co znajduje się w naszym posiadaniu, a następnie zsumować wartości poszczególnych elementów. Andrzej Paduszyński uważa, ż najczęstszym błędem jaki jest popełniany to ten, gdy uwzględnia się jedynie najdroższe i najczęściej używane przedmioty. W tej sytuacji zapominamy o innych, również wartościowych przedmiotach, które znajdują się w naszym domu. Mogą nimi być buty narciarskie, sprzęt sportowy czy zapomniane kije golfowe, których nie wzięliśmy pod uwagę przy wycenie, a które również sporo kosztują.

Warto dodać, że jeśli ubezpieczymy swoje mieszkanie na 20 tysięcy złotych, to zwrot z ubezpieczenia będzie wynosił maksymalnie 20 tys., nawet jeżeli poniesione straty będą przewyższać tę kwotę. Nie można wtedy mówić o pokryciu kosztów straty z ubezpieczenia. Jeśli wycena naszej nieruchomości jest dla nas zbyt trudna, warto poprosić o pomoc w tej kwestii agenta.

Warto jednak pamiętać, że istnieją dwa sposoby przedstawiania wartości mienia. Pierwsza to wartość odtworzeniowa. Określa ona sumę, która odpowiada kosztom odbudowy ubezpieczonego mieszkania czy domu do stanu nowego. Zalicza się do tego zarówno remont, odbudowę domu czy zakup mieszkania po zniszczeniach, jak i odkupienie sprzętu po kradzieży. Drugą jest wartość ustalona, w której skład wchodzą wartości rzeczywiste czyli wartości nowe, które zostają pomniejszone o zużycie danego mienia.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes